Wkładki na halluksy

Wkładki na haluksy

Formthotics - wkładki ortopedyczne

Cierpisz na haluksy, które uniemożliwiają normalne poruszanie się? A może jeszcze nie masz haluksów, a jedynie płaskostopie poprzeczne, które jest główną przyczyną ich powstawania? Jeżeli nie chcesz, by przykra deformacja negatywnie wpłynęła na twoje życie codzienne powinnaś wykonać wkładki na haluksy. Są to wkładki ortopedyczne, które hamują rozwój deformacji, dzięki czemu zapobiegają powstawaniu haluksów i hamują postęp płaskostopia poprzecznego. Pamiętaj, że nieleczone haluksy mogą skończyć się operacją, a uwierz nam na słowo – rehabilitacja po zabiegu jest bolesna i długotrwała.

Formthotics - wkładki ortopedyczne

Skąd się biorą haluksy? Przyczyny powstawania

Haluksy to skutek nieleczonego płaskostopia poprzecznego. Jest to deformacja stopy, która polega na spłaszczeniu łuku poprzecznego i przeniesieniu punktu podparcia z pierwszej kości śródstopia na kość drugą i trzecią. Skutkuje to poszerzeniem się stopy w śródstopiu, co jest efektem rozchodzenia się kości w tym miejscu. Jak już zostało wspomniane, gdy nie podejmie się leczenia efektem płaskostopia poprzecznego są haluksy, które nie tylko bardzo szpecą stopy, ale również mogą powodować silne dolegliwości bólowe. Codzienne chodzenie w butach na wysokim obcasie, ze zwężonymi noskami (nadmierne obciążanie śródstopia) to najczęstsza przyczyna haluksów u kobiet. Jednak w przypadku młodych dziewczyn, które jeszcze nie chodzą w szpilkach, haluksy mogą mieć podłoże genetyczne – są dziedziczone po mamie lub babci. W tym wypadku wkładki ortopedyczne na haluksy są nieodzowne.

Cierpisz z powodu haluksów?
zadzwoń do nas już teraz!

Oddział Warszawa
Oddział Kraków
Formthotics - wkładki ortopedyczne

By nie dopuścić do powstania haluksów trzeba poznać mechanizm ich powstawania. W tym celu konieczne jest wyjaśnienie ich pierwotnej przyczyny, a więc płaskostopia poprzecznego. Przyczyny powstawania płaskostopia poprzecznego można podzielić na mechaniczne i chorobotwórcze.

Wkładki na halluksy
Formthotics - wkładki ortopedyczne

 

Do tej pierwszej grupy zalicza się m.in. rozluźnienie aparatu więzadłowego, zbyt długą drugą i trzecią kość śródstopia w stosunku do pierwszej kości śródstopia, jak również niewydolność I promienia: paluch koślawy, paluch sztywny, poza tym obniżenie drugiej i trzeciej kości śródstopia, także palec „młotkowaty”. Do drugiej grupy przyczyn płaskostopia poprzecznego zalicza się przede wszystkim takie choroby jak reumatoidalne zapalenie stawów.

Nie masz jeszcze haluksów, nie wiesz jednak, czy masz płaskostopie poprzeczne? Aby je zdiagnozować wykonuje się szybkie, ale dokładne badanie na podoskopie. Jest to urządzenie, na którym sprawdza się nacisk stóp na podłoże, zarówno w trakcie chodu, jak i w pozycji stojącej. Uzyskane wyniki porównuje się z wzorcami. Na tej podstawie ortopeda zleca przygotowanie specjalnych wkładek ortopedycznych. Wkładki na płaskostopie poprzeczne, a więc też wkładki na haluksy codziennie noszone w butach, dają bardzo dobre rezultaty. Poprawiają rozkład nacisków stóp na podłoże, przez co wyraźnie zmniejszają dolegliwości bólowe, zapobiegając też tworzeniu się odcisków i hamując deformację stóp. Mając wkładki ortopedyczne na haluksy będzie Ci o wiele łatwiej chodzić, bez bólu i obrzęków.

Cierpisz z powodu haluksów?
zadzwoń do nas już teraz!

Oddział Warszawa
Oddział Kraków

Haluksy są widoczne gołym okiem, by je zdiagnozować, nie potrzeba specjalisty, ani skomplikowanych badań. W przypadku braku haluksów, ale występowania płaskostopia poprzecznego to, co powinno skłonić Cię do badania, to przede wszystkim dolegliwości bólowe w obrębie stóp (głównie śródstopia- tzw. metatarsalgia) i kostek, a także kolan. Czasem również nieprawidłowy chód ma wpływ na zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa i złe ustawienie bioder. Wszelkiego rodzaju nawracające odciski jak nagniotki, czy modzele przeważnie pod główką drugiej i trzeciej kości śródstopia powinny skłonić do wizyty u ortopedy. Nieleczone płaskostopie poprzeczne również może być związane z zapaleniem stawów śródstopno-paliczkowych.

Wkładki na halluksy

Jak już zostało nadmienione, w leczeniu płaskostopia poprzecznego stosuje się specjalne wkładki ortopedyczne, których zadaniem jest uniesienie łuku poprzecznego stopy. W tym celu wkładki na płaskostopie poprzeczne, jak również wkładki na haluksy wyposaża się w pelotę, która ten łuk poprzeczny unosi. Zadanie wkładek ortopedycznych na haluksy jest takie samo jak wkładek na płaskostopie poprzeczne – podnieść łuk poprzeczny stopy, aby prawidłowo rozłożyć nacisk stopy na podłoże, na trzy punkty oparcia, a więc piętę oraz pierwszą i piątą kość śródstopia. Noszenie wkładek na haluksy bardzo często jest w stanie uratować pacjenta przed operacją, nie mówiąc już o wyraźnym zmniejszeniu dolegliwości bólowych i obrzęku. Tylko zaniedbane przypadki płaskostopia poprzecznego i haluksów wymagają leczenia operacyjnego, które jak już zostało wspomniane jest bolesne, a rehabilitacja żmudna.

Leczenie haluksów falą uderzeniową

Poza wkładkami na haluksy polecamy wypróbować zabiegi falą uderzeniową, która jest metodą bezpieczną o szerokim zastosowaniu w rehabilitacji. Leczenie haluksów falą uderzeniową polega na krótkich, nieinwazyjnych zabiegach. Wychodzące z głowicy aparatu fale akustyczne o ukierunkowanej energii dochodzą do tkanek miękkich objętych stanem zapalnym stymulując je do regeneracji. Leczenie haluksów falą uderzeniową daje dobre efekty w leczeniu nawet silnego bólu, który towarzyszy pacjentom z haluksami na każdym kroku. Zanim więc zdecydujesz się na kosztowną operację za kilka tysięcy złotych, a po niej żmudną i bolesną rehabilitację, warto spróbować leczenia haluksów za pomocą terapii falą uderzeniową. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Podsumowując, jeżeli cierpisz na bóle śródstopia, nawracające odciski, a więc skutki płaskostopia poprzecznego, to koniecznie spraw sobie indywidualne wkładki ortopedyczne – na haluksy nie ma lepszego rozwiązania. Nasze wkładki termoplastyczne uwolnią Cię od bólu i poprawią komfort poruszania się. Wkładki na haluksy to komfortu podczas stania, chodzenia, a nawet biegania. Zastanawiasz się pewnie, ile czasu trzeba czekać na wkładki ortopedyczne na haluksy? My wykonujemy je w zaledwie pół godziny, a więc na poczekaniu. Co więcej, prowadzimy serwis zrobionych u nas wkładek ortopedycznych. Wymieniamy zużyte elementy we wkładkach, które już masz, przez co oszczędzasz pieniądze, bo nie musisz kupować nowych.

Mamy ponad 10 lat doświadczenia w doprowadzaniu do pełnej sprawności osób z wadami stóp. Zapraszamy Cię na wizytę, na pewno możemy wydatnie poprawić komfort Twojego życia codziennego.

Wkładki na halluksy