Haluksy bardzo charakterystyczne odchylenie pierwszego palca, największego u stóp. Odchylenie to ma charakter postępujący, nieleczone będzie się zaostrzać coraz bardziej i zaczniemy odczuwać narastający ból, wynikający z rozwijającego się stanu zapalnego. Charakterystyczne jest także przy haluksach odchylenie kości śródstopia do wewnętrznej części stopy. Obserwujemy wówczas zaczerwienioną i bolącą, a także powiększoną głowę pierwszej kości śródstopia, które jest wyraźnie uwypuklona. Ból i skrzywiona kość będą stanowiły problem w doborze odpowiednich butów.
A należy wiedzieć, że haluksy rozwijają się między innymi poprzez noszenie niewygodnych i zbyt wąskich butów.
Przyczynami ich występowania mogą być także zmiany metaboliczne w organizmie, choroby neurologiczne, problemy w obrębie tkanki mięśniowej i łącznej, a także podłoże genetyczne. Trzeba reagować odpowiednim leczeniem i profilaktyką, już kiedy zaczynamy u siebie obserwować pojawianie się haluksów. Jednym ze sposobów może być zaopatrzenie się w buty na haluksy.
Masz pytanie? Zadzwoń!
Jesteśmy dla Państwa już w 2 miastach,
dziękujemy za zaufanie!
Co powoduje występowanie haluksów?
Należy zacząć od tego, że haluksy nie są problemem tylko i wyłącznie kobiet dojrzałych, czy ludzi starszych. Niestety dotyka on coraz to młodsze pokolenie. Młode dziewczyny, które już obserwują u siebie haluksy, zwykle dziedziczą je z pokolenia na pokolenie ale także noszeniem nieodpowiedniego obuwia, które bardzo obciąża kości stopy.
Noszenie złego obuwia i unikanie wyboru butów na haluksy, w momencie, kiedy on występuje, jest jedną z pierwszorzędnych przyczyn występowania ich.
Jakie zatem obuwie, to złe obuwie? To takie, które jest zbyt wysokie, z wąskimi przodami (szczególnie charakterystyczne wysokie szpilki i długim wąskim dzióbkiem), niewygodne, ciasne, zbyt małe, czy też każde, które po prostu uciska stopę.
Dobra profilaktyka zapobiegania haluksom, równa się dobrym doborem obuwia
Takie obuwie powinno być bezwzględnie wygodne dla naszej stopy. Wygoda jednak może być dla każdego z nas pojęciem względnym, dlatego należy sprecyzować, co w tym konkretnym przypadku oznacza wygodę. Buty na haluksy powinny charakteryzować się szerokim przodem, tak aby nasze palce i stopa nie były ściśnięte. Rozmiar buta też jest bardzo istotny albowiem powinien być on zawyżony od zmierzonej długości naszej wkładki i dobrze jest, kiedy obuwie będzie o 0,5-1 cm większe.
W momencie, kiedy problem haluksów jest już widoczny, należałoby sięgnąć po dopasowane do nas buty ortopedyczne, które posiadają odpowiednie wkładki odciążające i podeszwę wykonaną ze specjalnej gąbki. Dobrze do butów nosić skarpetki wykonane z bawełny lub wełny i pamiętać, że kiedy musimy założyć wyższe buty, to nie powinny być one wyższe jak 5 cm. W momencie, kiedy problem haluksów jest już widoczny, należałoby sięgnąć po dopasowane do nas buty ortopedyczne, które posiadają odpowiednie wkładki odciążające i podeszwę wykonaną ze specjalnej gąbki. Dobrze do butów nosić skarpetki wykonane z bawełny lub wełny i pamiętać, że kiedy musimy założyć wyższe buty, to nie powinny być one wyższe jak 5 cm.