Jak rozpoznać haluksy?

Haluksy to bardzo charakterystyczne odchylenie pierwszego palca, największego u stóp. Odchylenie to ma charakter postępujący, nieleczone będzie się zaostrzać coraz bardziej i zaczniemy odczuwać narastający ból, wynikający z rozwijającego się stanu zapalnego. Charakterystyczne jest także przy haluksach odchylenie kości śródstopia do wewnętrznej części stopy. Obserwujemy wówczas zaczerwienioną i bolącą, a także powiększoną głowę pierwszej kości śródstopia, które jest wyraźnie uwypuklona. Ból i skrzywiona kość będą stanowiły problem w doborze odpowiednich butów.

A należy wiedzieć, że haluksy rozwijają się między innymi poprzez noszenie niewygodnych i zbyt wąskich butów.

Przyczynami ich występowania mogą być także zmiany metaboliczne w organizmie, choroby neurologiczne, problemy w obrębie tkanki mięśniowej i łącznej, a także podłoże genetyczne. Trzeba reagować odpowiednim leczeniem i profilaktyką, już kiedy zaczynamy u siebie obserwować pojawianie się haluksów. Jednym ze sposobów może być zaopatrzenie się w buty na haluksy.

Ból pięty

Masz pytanie? Zadzwoń!

Jesteśmy dla Państwa już w 2 miastach,
dziękujemy za zaufanie!

Oddział Warszawa+48 22 300 15 77
Oddział Kraków+48 12 300 48 84
ostroga piętowa

Co powoduje występowanie haluksów?

Należy zacząć od tego, że haluksy nie są problemem tylko i wyłącznie kobiet dojrzałych, czy ludzi starszych. Niestety dotyka on coraz to młodsze pokolenie. Młode dziewczyny, które już obserwują u siebie haluksy, zwykle dziedziczą je z pokolenia na pokolenie ale także noszeniem nieodpowiedniego obuwia, które bardzo obciąża kości stopy.

Noszenie złego obuwia i unikanie wyboru butów na haluksy, w momencie, kiedy on występuje, jest jedną z pierwszorzędnych przyczyn występowania ich.

Jakie zatem obuwie, to złe obuwie? To takie, które jest zbyt wysokie, z wąskimi przodami (szczególnie charakterystyczne wysokie szpilki i długim wąskim dzióbkiem), niewygodne, ciasne, zbyt małe, czy też każde, które po prostu uciska stopę.

Umów się na wizytę!

+48 22 300 15 77

Dobra profilaktyka zapobiegania haluksom, równa się dobrym doborem obuwia

Takie obuwie powinno być bezwzględnie wygodne dla naszej stopy. Wygoda jednak może być dla każdego z nas pojęciem względnym, dlatego należy sprecyzować, co w tym konkretnym przypadku oznacza wygodę. Buty na haluksy powinny charakteryzować się szerokim przodem, tak aby nasze palce i stopa nie były ściśnięte. Rozmiar buta też jest bardzo istotny albowiem powinien być on zawyżony od zmierzonej długości naszej wkładki i dobrze jest, kiedy obuwie będzie o 0,5-1 cm większe.

W momencie, kiedy problem haluksów jest już widoczny, należałoby sięgnąć po dopasowane do nas buty ortopedyczne, które posiadają odpowiednie wkładki odciążające i podeszwę wykonaną ze specjalnej gąbki. Dobrze do butów nosić skarpetki wykonane z bawełny lub wełny i pamiętać, że kiedy musimy założyć wyższe buty, to nie powinny być one wyższe jak 5 cm.

W momencie, kiedy zauważymy u siebie haluksy dobrym wyborem będzie także zakup klinów na haluksy albo inaczej zwanych separatorów, które będą przyczyniały się do prostowania palca.

Maciej Piechota
Maciej Piechota
specjalista fizjoterapeuta

O autorze

Maciej Piechota jest absolwentem warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudskiego. Poza stałą opieką nad reprezentacją Polski w pięcioboju nowoczesnym zajmuje się pomocą fizjoterapeutyczną wielu drużynom sportowym w Warszawie. Był również głównym fizjoterapeutą polskiej reprezentacji w koszykówce.

Na pewno zainteresują Cię również te artykuły:
Zapraszamy do nas!

Oddział Warszawa

ul. Rydygiera 19 lokal U17, 01-793 Warszawa
Pn-Pt 08:00 – 21:00

Wykonaliśmy już ponad 21 000 wkładek!

W górę
© 2020 r. Wszelkie prawa zastrzeżone.