Wkładki na halluksy

Deformacje stopy

Formthotics - wkładki ortopedyczne

Stopy odpowiadają za funkcje lokomocyjne – ich dobra kondycja, utrzymanie w zdrowiu i codzienna, właściwa pielęgnacja to czynniki, które znacznie oddziaływują na komfort życia i przyczynić się mogą do jego polepszenia. Budowa stopy zapewniać ma wygodny, stabilny i gwarantujący utrzymanie poprawnej postawy kontakt z podłożem. Jest to równoznaczne z tym, że wszelkie deformacje stopy powodować mogą nie tylko dolegliwości bólowe, ale również mogą skutkować otarciami, uszkodzeniami naskórka, a także mogą wpływać na postawę i kondycję kręgosłupa. Powodów, dla których warto i właściwie zaopiekowane jest więc naprawdę wiele. Koniecznie dowiedz się, co robić jeśli podejrzewasz u siebie deformacje stopy i w jaki sposób zadbać o to aby przywrócić sobie jakość życia.

 

Stopy – jaka jest ich prawidłowa budowa? Poznaj deformacje stóp

 

Podczas chodzenia ciężar ciała przenoszony jest wzdłuż osi stopy – od pięty aż po palce. Prawidłowa budowa stopy charakteryzuje się linią środkową biegnącą od środka guza piętowego przez najważniejsze wzniesienie podłużnego sklepienia aż do środka dużego palca. Taka budowa stopy pozwala na utrzymanie stabilności postawy i poprawnej mechaniki chodu. Deformacje stóp wpływają nie tylko na wygodę chodzenia, ale oddziaływują również na postawę i przyczyniać się mogą do pogorszenia stanu zdrowia kręgosłupa. Do najczęściej spotykanych deformacji stóp należą:

  • stopa wydrążona, 
  • stopa szpotawa, 
  • paluch koślawy, 
  • stopa płasko-koślawa, 
  • palce młoteczkowate, 
  • paluch sztywny, 
  • palce szponiaste, 
  • ostroga piętowa,
  • płaskostopie.

 

Co powoduje deformacje stóp?

 

Deformacje stóp mogą być wynikiem uwarunkowań genetycznych, a także niewłaściwej pielęgnacji stóp – szczególnie dużą rolę w tym aspekcie odgrywa noszenie źle dopasowanego obuwia. Deformacje stóp, zmiany chorobowe występujące na ich powierzchni, a także towarzyszące im dolegliwości bólowe wpływają na mechanikę chodu i sposób poruszania się. Bóle stóp prowadzą do postawy, co w następstwie prowadzi do przeniesienia bólu na kolana, miednicę, biodra, a także skrzywiony kręgosłup. Nierzadko zdarza się, że deformacje stóp prowadzą do wystąpienia przedwczesnego artretyzmu, który również prowadzi do dyskomfortu w codziennym funkcjonowaniu. 

Wkładki na halluksy

Wpływ obuwia na występowanie deformacji stóp

 

Ludzie zaczęli nosić obuwie w celu zapewnienia odpowiedniej ochrony wrażliwej podeszwie stopy. Wtedy też pojawiły się pierwsze przypadki deformacji stóp będące wynikiem otarć i wywieranego na kości nacisku, którego źródłem są buty. Wrodzone wady takie jak płaskostopie, stopa płasko-koślawa oraz stopa szpotawa często ulegają pogorszeniu właśnie w związku z noszeniem niedopasowanego do kształtu stopy obuwia. Niektóre schorzenia, takie jak haluksy, palce młoteczkowate, a także odciski to kolejne przykłady na to, że źle dopasowane obuwie to powód chorób i deformacji stóp, których bez trudu można uniknąć, wybierając buty dopasowane pod względem rozmiaru, kształtu wkładki oraz przeznaczenia. Wybór odpowiedniego obuwia zalecić może podolog podczas konsultacji podologicznych lub ortopeda, o ile przyczyną deformacji są zmiany kostne.

Formthotics - wkładki ortopedyczne

Najczęstsze deformacje stopy 

 

Wśród deformacji stóp z pewnością znajdują się te, które mają podłoże genetyczne oraz będące skutkiem noszenia niedopasowanego obuwia. Sprawdź, w jaki sposób rozpoznać najpopularniejsze deformacje stopy.

Masz pytanie? Zadzwoń!

Jesteśmy dla Państwa już w 2 miastach,
dziękujemy za zaufanie!

Oddział Warszawa
Oddział Kraków
  1. Haluksy są deformacją, na której wystąpienie najbardziej narażone są kobiety, co wynika z noszenia lubianych przez nie buty na obcasie i ze zwężanymi czubkami. W wyniku nacisku wykrzywieniu ulega duży palec, co sprawia, że po wewnętrznej stronie stóp pojawiają właśnie haluksy, czyli wypukłości, które powodują ból i utrudniają przemieszczanie się.
  2. Stopa płasko-koślawa polega na zsuwaniu się kości skokowej z kości piętowej, co skutkuje utrwalonym obniżeniem lub zanikiem łuku poprzecznego i podłużnego stopy. Najlepszą metodą leczenia tej deformacji stopy jest noszenie obuwia z odpowiednimi wkładkami. 
  3. Płaskostopie ma podłoże genetyczne i rozpoznać je można po tym, że naturalnie wygięte w łuk kości stopy są proste i umożliwiają przyleganie stopy do podłoża na całej powierzchni. Wyróżnić można płaskostopie podłużne i poprzeczne, które różnią się między sobą osią występowania deformacji. 
  4. Stopa szpotawa to deformacja stopy, którą rozpoznać można poprzez specyficzne ułożenie stopy względem reszty ciała oraz podłoża. Stopa szpotawa przypomina kije golfowe – zwrócona jest do wewnątrz i przylega do podłoża na zewnętrznej krawędzi. Kolejnym objawem mogą być wąskie łydki.  
  5. Paluch sztywny to deformacja polegająca na postępującym sztywnieniu pierwszego stawu śródstopno-paliczkowego, co utrudnia swobodne poruszanie palcem i prowadzić może do jego odrętwienia lub “zamrożenia”. Najczęściej paluch sztywny jest wynikiem mikrourazów mechanicznych lub kontuzji. 
  6. Palce młotkowate to schorzenie, które dotyczyć może wszystkich “środkowych” palców stopy (poza dużym i małym palcem). Rozpoznać je można przez wzgląd na specyficzny kształt palców, których staw międzypaliczkowy jest nienaturalnie wysoko. Wizyta u podologa lub ortopedy w momencie zauważenia palców młotkowatych może doprowadzić do szybkiego ich wyleczenia – niestety, w przypadku zaniedbania palce młotkowate leczyć należy chirurgicznie. Ułatwieniem w kontekście ich diagnozy lub zauważenia tej deformacji są modzele, odciski i nagniotki, które występują na uciskanych przez obuwie palcach.
  7. Ostroga piętowa to wyrośl kostna, która pojawia się na guzie piętowym od strony podeszwy. Najczęściej jest wynikiem stanu zapalnego, który występuje w momencie długotrwałego podrażnienia włókien nerwowych lub przeciążenia więzadeł. Deformacja stopy, jaką jest ostroga piętowa, stanowi poważny problem natury medycznej i wymagają interwencji specjalisty. Na jej wystąpienie szczególnie narażone są osoby cierpiące na cukrzycę oraz zmagające się z nadwagą. 

Deformacje stopy to schorzenia wymagające współpracy podologa i ortopedy – specjalistów z tych zakresów znajdziesz w naszym  centrum medycznym Warszawa. Leczenie deformacji stóp obejmować może zarówno farmakoterapię, jak również mechaniczną korektę występujących schorzeń przy wykorzystaniu specjalistycznych wkładek. Alternatywnym rozwiązaniem jest chirurgiczne leczenie deformacji stóp jednak jest to rozwiązanie ostateczne, które w większości przypadków nie jest konieczne. Codzienne aktywności utrudniają towarzyszące Ci dolegliwości bólowe stóp? Skorzystaj z pomocy specjalistów a i jeszcze dziś umów się na konsultację ortopedyczną lub podologiczną – serdecznie zapraszamy!

Maciej Piechota
Maciej Piechota
specjalista fizjoterapeuta

O autorze

Maciej Piechota jest absolwentem warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudskiego. Poza stałą opieką nad reprezentacją Polski w pięcioboju nowoczesnym zajmuje się pomocą fizjoterapeutyczną wielu drużynom sportowym w Warszawie. Był również głównym fizjoterapeutą polskiej reprezentacji w koszykówce.