Rodzaje stóp

Rodzaje stóp

Formthotics - wkładki ortopedyczne

Cierpisz na halluksy? Masz płaskostopie poprzeczne? Często dokuczają Ci odciski na stopach? Możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, ale Twoje problemy wcale nie muszą wynikać z chodzenia w źle dobranym obuwiu. Możesz mieć po prostu predyspozycje do pewnych dolegliwości. Skąd to się bierze? Z tego, że chociaż każdy człowiek ma inne stopy (prawa, różni się od lewej – zawsze!) to istnieją pewne rodzaje stóp, które są mniej lub bardziej podatne na pewne schorzenia. Już dawno specjaliści i badacze dokonali ciekawego podziału:

Stopa egipska – występowanie u około 70% populacji

Stopa grecka – występowanie u około 20% populacji

Stopa rzymska – występowanie u około 10% populacji

 

Poniżej opisujemy charakterystyczne cechy poszczególnych rodzajów stóp oraz predyspozycje do określonych dolegliwości. Sprawdź, jaki masz rodzaj stopy i dowiedz się, w jaki sposób możesz poprawić komfort poruszania się na co dzień.

Formthotics - wkładki ortopedyczne

Stopa egipska

Jak wygląda stopa egipska, czyli ta najpopularniejsza na świecie? Cechuje ją najdłuższy pierwszy palec, czyli paluch. Pozostałe palce od II do V maleją w linii prostej. Taki kształt sprawia, że stopa egipska wygląda na dłuższą i smuklejszą. Chociaż stopa egipska uznawana jest za idealny rodzaj stopy, to jest ona narażona na pewne schorzenia. Podczas poruszania się, czy to chodzenia, czy też biegania lub skakania najbardziej obciążone są śródstopie i paluch. W związku z tym, osoby ze stopą egipską mają tendencje do tworzenia się halluksów. Nieprawidłowości w rozłożeniu nacisków w trakcie chodu mogą skutkować również powstawaniem modzeli, przykurczem ścięgna Achillesa, palcami „młotkowatymi” i niestabilnością stawu skokowego.

By zminimalizować ryzyko wystąpienia wyżej wymienionych schorzeń, osoby ze stopą egipską powinny nosić przede wszystkim wygodne obuwie, na płaskim obcasie, bez zwężanych nosków. Warto również wykonywać ćwiczenia wzmacniające określone mięśnie stopy – w tym celu warto chociaż raz wybrać się do dobrego ortopedy, który spisze wszelkie zalecenia.

Zaniedbanie stopy egipskiej może skończyć się wspomnianymi już halluksami, czy palcami „młotkowatymi„ które są deformacjami nieodwracalnymi – można je leczyć tylko operacyjnie, a rehabilitacja po zabiegu jest wyjątkowo żmudna i bolesna. Z nawracającymi, bolesnymi odciskami można walczyć z pomocą podologa, choć lepszym rozwiązaniem jest profilaktyka, a więc zapobieganie zmianom skórnym i deformacjom. Najlepszym wyjściem jest zaopatrzenie butów w specjalne wkładki ortopedyczne, które wykonuje się pod konkretnego pacjenta, po wcześniejszym badaniu komputerowym.

Rodzaje stóp

Cierpisz z powodu haluksów?
zadzwoń do nas już teraz!

Oddział Warszawa
Oddział Kraków
Formthotics - wkładki ortopedyczne

Stopa grecka nazywana też stopą Mortona charakteryzuje się tym, że spośród wszystkich palców najdłuższy jest palec drugi. Stopa grecka może występować w dwóch rodzajach:

  • stopa grecka prostokątna
  • stopa grecka spadzista

Stopa grecka prostokątna cechuje się tym, że drugi palec jest dalej wysunięty niż paluch, a palce III, IV i V są generalnie podobnej długości. Z kolei stopa grecka spadzista to dłuższy drugi palec i palce III, IV i V ułożone w linii prostej schodzącej w dół.

Osoby, które mają stopę grecką, podczas poruszania się najbardziej obciążają drugi palec, czyli ten najbardziej wysunięty – jest on najbardziej narażony na urazy, odciski i zniekształcenia. Stopa grecka predestynuje do takich schorzeń jak palce młotkowate (dotyczy to palców od drugiego do piątego), jak również wiąże się z występowaniem halluksa. Jak minimalizować wspomniane dolegliwości? Przede wszystkim trzeba nosić wygodne obuwie na niskim obcasie.

Można zaopatrzyć się również w specjalne wkładki termoplastyczne (rodzaj wkładek ortopedycznych, tyle że formowanych na ciepło), które dopasowują się do kształtu stopy, znacznie poprawiają komfort poruszania się, hamując przy tym dalsze deformacje. W skrajnych przypadkach halluksów, czy palców młotkowatych stosuje się leczenie operacyjne i bolesną rehabilitację. Wniosek? Lepiej zapobiegać deformacjom, niż później leczyć je skalpelem.

Rodzaje stóp
Formthotics - wkładki ortopedyczne

Stopa rzymska – stopa kwadratowa

Stopa rzymska, nazywana też stopą kwadratową występuje stosunkowo rzadko – u zaledwie 10% populacji. Cechami charakterystycznymi tego rodzaju stopy są: palce I,II i III takiej samej długości, natomiast palce IV i V są zdecydowanie krótsze. Stopy sprawiają wrażenie krępych, są mocne, dzięki czemu lepiej znoszą obciążenia. Wszystko przez to, że rozkład nacisków w stopie rzymskiej jest najbardziej zbliżony do optymalnego. Co ciekawe osoby z tym rodzajem stopy najrzadziej cierpią na dolegliwości bólowe w obrębie palców, śródstopia czy kostek.

Znacznie rzadziej niż w przypadku innych rodzajów stóp zdarzają się też deformacje, jak halluksy, palce młotkowate, czy też płaskostopie – no chyba, że codziennie chodzi się w źle dobranym obuwiu, z płaskimi fabrycznymi wkładkami albo w butach na wysokim obcasie ze zwężanymi noskami – wówczas mimo najlepszej budowy stopy deformacje się po jakimś czasie pojawią.

Bez względu na to, jaki masz rodzaj stopy, czy egipską jak większość ludzi na ziemi, czy też rzymską lub grecką, jeżeli cierpisz na bóle stóp, zmęczenie nóg, deformacje takie jak halluksy lub płaskostopie, to zawsze możesz poprawić komfort codziennego poruszania się przy pomocy wkładek ortopedycznych. Co więcej, dzięki nim możesz zahamować deformacje i wydatnie zmniejszyć dolegliwości bólowe! Uwierz, że warto to zrobić, zanim będzie za późno.

Rodzaje stóp