Zgrubienie naskórka o żółtawym, czasem szarawym odcieniu, pojawiające się przeważnie na czubkach i krawędziach palców, a także śródstopiu i pięcie. To może być modzel. W przeciwieństwie do odcisków, czy nagniotków modzele nie są bolesne, ale pod żadnym pozorem nie należy ich lekceważyć. Zawsze w przypadku tego typu zmian na stopach należy udać się do dobrego podologa – specjalisty od schorzeń stóp, który wykona pedicure leczniczy, usuwając przy tym zmiany skórne.
Pomimo, że można bez problemu trafić na dobrego podologa w tak dużym mieście jak Warszawa, usuwanie modzeli warto przeprowadzić u kogoś, kto dysponuje nowoczesnym sprzętem – to bardzo ważne, ponieważ zabieg będzie mniej bolesny i bardziej higieniczny.
Masz pytanie? Zadzwoń!
Jesteśmy dla Państwa już 10 lat,
dziękujemy za zaufanie!
Modzele przyczyny powstawania
Modzele powstają na skutek powtarzalnego nacisku albo tarcia skóry podczas chodzenia w nieprawidłowo dobranym obuwiu. Omawiana dolegliwość dotyczy przeważnie kobiet, które chodzą w butach na wysokim obcasie wywierając nacisk na palce i przód stopy. Modzele można więc nazwać problemem ortopedycznym, który jeżeli nie zostanie rozwiązany (np. specjalnymi wkładkami do butów) to będzie nawracać. Chodzenie w butach na obcasie to jednak nie jedyna możliwa przyczyna powstania modzeli. Może to być również objaw chorób układu krążenia czy cukrzycy.
Modzele wprawdzie nie są zaraźliwe, jednak ich usunięcie jest wskazane i ze względów estetycznych i zdrowotnych – po co żywemu organizmowi martwy element? Tak, modzele to zrogowaciała, obumarła skóra, której należy się umiejętnie pozbyć robiąc miejsce dla nowych komórek.