Dobrze byłoby dbać o stopy regularnie, w końcu codziennie dzięki nim się przemieszczamy, czasem nawet po kilka kilometrów. Z racji ciągłego użycia narażone są na różnego rodzaju dolegliwości, jak nagniotki, modzele, czy zwyczajne odciski. Zwłaszcza odciski na stopach są kłopotliwe, ponieważ są jedną z najczęściej występujących zmian skórnych u ludzi.
Często mylone są z modzelami, ponieważ pojawiają się w podobnych miejscach – między palcami, na stawach palców, na podeszwie stopy, rzadziej też w wałach paznokciowych i pod płytką paznokciową.
Gdy pojawiają się odciski na stopach, to najczęściej powodem jest źle dobrane obuwie, uciskające stopę lub źle rozkładające środek ciężkości. Wtedy może być konieczne wykonanie wkładek indywidualnie dopasowanych, dzięki którym problem nie będzie nawracać. W przeciwnym razie usuwanie odcisków będzie tylko czasowym rozwiązaniem.
Masz pytanie? Zadzwoń!
Jesteśmy dla Państwa już 10 lat,
dziękujemy za zaufanie!
Przyczyny powstawania odcisków
Jak już zostało wyżej wspomniane najczęstszą przyczyną powstawania odcisków na stopach są źle dobrane buty, które podczas poruszania się uciskają jedno określone miejsce. Powtarzający się ruch, nawet przez kilka godzin może skończyć się właśnie powstaniem odcisku. Warto wiedzieć, że nie tylko nieprawidłowo dobrane obuwie, ale również wady układu kostno-stawowego mogą być przyczyną powstawania odcisków. W takiej sytuacji również rozwiązaniem będą wkładki dopasowane indywidualnie, które skorygują naciski podczas chodzenia i stania.
Usuwanie odcisków – liczy się czas
Im dłużej odwlekamy usunięcie odcisków, tym trudniej się ich później pozbyć, robią się twardsze, przez co, aby je usunąć konieczne jest stosowanie bardziej inwazyjnych metod, np. skalpela. Nie warto usuwać odcisków w domu, ponieważ można sobie bardziej zaszkodzić, aniżeli pomóc. Usuwanie odcisków lepiej zostawić osobie, która jest wykwalifikowana w tym zakresie – podologowi, który dysponuje odpowiednim, nowoczesnym sprzętem, opatrunkami, kremami i obszerną wiedzą.