Zapalenie ścięgna podeszwowego

Zapalenie rozcięgna podeszwowego

Formthotics - wkładki ortopedyczne

Leczenie zapalenia rozcięgna podeszwowego

Odczuwasz przeszywający ból w pięcie podczas chodzenia? Jest on najsilniejszy rano, gdy wstajesz z łóżka, a po poprawę odczuwasz dopiero po rozchodzeniu? Masz wrażenie, że do buta wpadł ostry kamyk? To charakterystyczne objawy ostrogi piętowej, częstej dolegliwości w społeczeństwach wysokorozwiniętych. Ostroga piętowa to niewielkie, kilkumilimetrowe zwapnienie, na kształt haczyka. Dobrze widać je na zdjęciu rentgenowskim stopy. Jednak to nie ostroga piętowa powoduje ból, a stan zapalny rozcięgna podeszwowego.

By wyleczyć ostrogę piętową, należy więc zlikwidować zapalenie rozcięgna podeszwowego.

Formthotics - wkładki ortopedyczne

Najważniejsze przyczyny zapalenia rozcięgna podeszwowego

Rozcięgno podeszwowe to tkanka między piętą, a palcami, która w trakcie chodzenia, biegania, czy skakania napina się. Każdego dnia poddawane jest większym, bądź mniejszym przeciążeniem, w zależności od stopnia aktywności. Na zapalenie rozcięgna podeszwowego najbardziej narażeni są sportowcy, osoby pracujące wiele godzin w pozycji stojącej, jak również osoby z nadwagą. W przypadku tych grup mikrouszkodzenia rozcięgna podeszwowego są najczęstsze. Przeciążenia prowadzą do stanu zapalnego w miejscu, w którym rozcięgno podeszwowe przyczepione jest do kości piętowej – stąd ból w okolicach pięty, podczas poruszania stopą. Nieleczone zapalenie z czasem powoduje powstanie zwapnienia, a więc wspomnianej już ostrogi piętowej.

Masz pytanie?
Zadzwoń!

Oddział Warszawa
Oddział Kraków
Formthotics - wkładki ortopedyczne

Przez ponad dekadę działalności na rynku usług rehabilitacyjnych udało się nam stworzyć niezwykle skuteczny schemat leczenia zapalenia rozcięgna podeszwowego. Mając każdego dnia pod opieką zarówno profesjonalnych sportowców, jak i osoby nie związane ze sportem opracowaliśmy zestaw  konkretnych działań, które z powodzeniem stosujemy w naszej klinice. W zależności od stopnia uszkodzenia rozcięgna podeszwowego w leczeniu stosujemy takie zabiegi jak:

  • Fala uderzeniowa
  • Laser HILT
  • Sucha igłoterapia
  • Iniekcje osocza bogatopłytkowego
  • Kinesiotaping
  • Terapia manualna

Nasza klinika wyposażona jest w najnowocześniejszy sprzęt diagnostyczny. Dysponujemy również własną pracownią wkładek ortopedycznych, które są nieodzownym elementem podczas leczenia zapalenia rozcięgna podeszwowego. To wszystko sprawia, że jesteśmy specjalistami w leczeniu tego schorzenia. Ogromne doświadczenie zdobyte na przestrzeni lat, szeroka gama zabiegów i nowoczesny sprzęt lokują nas w ścisłej czołówce warszawskich placówek medycznych, zajmujących się leczeniem zapalenia rozcięgna podeszwowego.

Zapalenie ścięgna podeszwowego

Leczenie zapalenia rozcięgna podeszwowego falą uderzeniową

Formthotics - wkładki ortopedyczne

Każdego miesiąca wykonujemy kilkaset zabiegów przy pomocy fali uderzeniowej. Terapia ESWT jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia zapalenia rozcięgna podeszwowego. Wystarczy przeważnie już jeden, dwa zabiegi by wydatnie ulżyć pacjentowi w bólu. Z kolei średnio pięć zabiegów potrzeba, by wyleczyć świeży stan zapalny.

Dysponujemy najmocniejszym na rynku laserem wysokoenergetycznym o mocy aż 15 W. Wiązka lasera wnika przez skórę w głąb tkanek niszcząc chore komórki, robiąc tym samym miejsce dla nowych – ludzki organizm posiada fenomenalne zdolności regeneracyjne, tylko trzeba mu w tym pomóc, przyspieszając „porządki”. Laser HILT wykazuje też doskonałe działanie przeciwbólowe, a w połączeniu z terapią falą uderzeniową działa cuda, nie tylko w zakresie leczenia zapalenia rozcięgna podeszwowego, ale też przy takich kontuzjach jak: kolano skoczka, czy łokieć tenisisty.

Leczenie rozcięgna podeszwowego iniekcjami z krwi oraz igłoterapią

Leczenie zapalenie rozcięgna podeszwowego tą terapią polega na wstrzyknięciu w chore miejsce osocza bogatopłytkowego, które uzyskiwane jest z krwi pacjenta – przyspiesza to regenerację tkanek. Taki zabieg wykonujemy specjalnie przygotowanymi do tego, jednorazowymi dwutłoczkowymi zestawami do PRP jednej z najlepszych firm na rynku ARTHREX. Leczymy tą terapią nawet przewlekłe, wielomiesięczne stany zapalne.

Sucha igłoterapia z kolei to metoda opierająca się na nakłuciu igłą punktu spustowego, czyli bolesnego miejsca gdzie znajdują się włókna mięśniowe o wzmożonym napięciu. Celem precyzyjnego nakłucia jest wywołanie reakcji drżeniowej i zainicjowanie zmian biomechanicznych w obrębie konkretnego punktu. Obie metody mają spowodować wywołanie kontrolowanego stanu zapalnego i pobudzenia organizmu do zapoczątkowania procesów naprawczych.

W naszej klinice dysponujemy profesjonalną pracownią wkładek ortopedycznych, które wykonujemy w oparciu o precyzyjne badanie komputerowe stóp, zarówno w pozycji statycznej, jak i w trakcie chodu. Wykonywane przez nas wkładki są termoplastyczne –  po podgrzaniu do odpowiedniej temperatury wkłada się je do butów i chodzi w nich przez kilka minut, by idealnie dopasowały się do stóp pacjenta. Bez wkładek ortopedycznych ciężko pozbyć się zapalenia rozcięgna podeszwowego. To właśnie źle dobrane obuwie jest jednym z głównych powodów tej uciążliwej dolegliwości.

Kinesiotaping i terapia manualna jako leczenie uzupełniające

Kinesiotaping, czyli wytrzymałe, elastyczne plastry przyspieszają proces leczenia stanów zapalnych tkanek miękkich. Do walki z zapaleniem rozcięgna podeszwowego wykorzystujemy również terapię manualną, którą zajmuje się osteopata, specjalizujący się w tej dziedzinie. Dzięki temu efekty terapeutyczne osiągamy u pacjentów szybciej niż inne kliniki  – w temacie rozcięgna podeszwowego wiemy dosłownie wszystko.

Prowadzimy pacjenta przez cały proces leczenia, wykonujemy USG ortopedyczne, by systematycznie sprawdzać postępy w leczeniu rozcięgna podeszwowego. Podejmując się leczenia pacjenta zawsze działamy wielotorowo, by jak najszybciej doprowadzić go do pełnej sprawności.