Ból pięty przy chodzeniu

Ból pięty przy chodzeniu

Formthotics - wkładki ortopedyczne

Ból pięty przy chodzeniu może być związany z wieloma schorzeniami. Może to być ostroga piętowa dolna lub górna, jak również zapalenie rozcięgna podeszwowego, które jest „przyczepione” do pięty. Wśród innych, częstych przyczyn bólu pięty przy chodzeniu można wymienić jeszcze zapalenie ścięgna Achillesa, złamanie kości piętowej oraz schorzenie nazywane piętą Haglunda. Rzadziej za ból pięty odpowiadają takie jednostki chorobowe jak atrofia poduszki tłuszczowej stopy, czy entezopatia zapalna.

Czasem pacjent narzekający na ból pięty podczas chodzenia może nie mieć stanu zapalnego w obrębie pięty, wystarczy że doszło do niewielkiego uszkodzenia włókien kolagenowych i już jest to odczuwalne na każdym kroku – boleśnie.

Formthotics - wkładki ortopedyczne

By zdiagnozować schorzenie trzeba po prostu wybrać się do lekarza specjalisty, w tym wypadku ortopedy, który może zlecić dodatkowo wykonanie zdjęcia RTG, które wykaże, bądź nie zwapnienie, a więc ostrogę piętową dolną lub ostrogę piętową górną, a także ewentualne pęknięcie kości piętowej. Wszelkie stany zapalne w obrębie pięty, a więc zapalenie rozcięgna podeszwowego i zapalenie ścięgna Achillesa wyjdą podczas badania ortopedycznego USG.

Umów się na wizytę!

Oddział Warszawa
Oddział Kraków
Formthotics - wkładki ortopedyczne

Ostroga piętowa to jedna z najczęstszych przyczyn bólu pięty przy chodzeniu. Jest to zwapnienie, w kształcie niewielkiego haczyka, która może być umiejscowione pod piętą (ostroga piętowa dolna) lub z tyłu pięty (ostroga piętowa górna). Jak już zostało zaznaczone wcześniej ostrogę piętową wykrywa się poprzez badanie RTG, jest ona doskonale widoczna na zdjęciu. Przyczyną powstania tego zwapnienia jest przewlekły stan zapalny rozcięgna podeszwowego. Objawy są nieprzyjemne i potrafią mocno uprzykrzyć codzienne życie.

Ból pięty przy chodzeniu

Ból pięty  (kłucie) najbardziej odczuwalny jest rano, gdy jeszcze stopy nie są „rozchodzone”, później z każdym kolejnym krokiem ból się zmniejsza i do końca dnia jest odczuwalny podczas chodzenia na stałym, umiarkowanym poziomie.

Formthotics - wkładki ortopedyczne

Skuteczne leczenie ostrogi piętowej polega na jej rozbiciu za pomocą ukierunkowanej fali energii – jest to terapia falą uderzeniową. Skuteczność tej metody sięga 80% całkowicie wyleczonych przypadków. Wystarczy zaledwie kilka zabiegów by wyeliminować ból pięty i wydatnie zmniejszyć stan zapalny otaczających piętę tkanek.

By przyspieszyć efekt terapeutyczny można zastosować również terapię laserem wysokoenergetycznym o mocy 15 W oraz zamówić do butów specjalne wkładki ortopedyczne. Dzięki temu pacjent szybko zapomni o jakimkolwiek bólu i będzie mógł bez przeszkód wykonywać codzienne obowiązki. Wkładki można nosić nie tylko w trakcie leczenia ostrogi piętowej, ale również po, gdy stopa jest zdrowa – zapobiegniemy w ten sposób nawrotom schorzenia w przyszłości.

Ból pięty przy chodzeniu to wcale nie musi być ostroga piętowa, a jedynie stan zapalny rozcięgna podeszwowego. Nie leczony stan zapalny kończy się przeważnie powstaniem ostrogi piętowej (zwapnienia). Jak dochodzi do zapalenia rozcięgna podeszwowego? Na skutek nawarstwiających się mikrourazów, które wynikają z przeciążeń jakim każdego dnia poddawane jest rozcięgno podczas chodzenia, biegania, skakania, kucania. Na zapalenie rozcięgna podeszwowego cierpią przede wszystkim dwie grupy osób: sportowcy oraz osoby, które chodzą w źle dobranym obuwiu.

Ból pięty przy chodzeniu

O ile w przypadku tej pierwszej grupy kontuzja wynika z ogromnych przeciążeń na treningach i w czasie zawodów, to w tym drugim przypadku winne są przeważnie płaskie wkładki fabryczne, które producenci montują nawet w drogim obuwiu – one szkodzą stopom i stawom skokowym o raz kolanowym!

Czasem wystarczy pochodzić kilka tygodni w specjalnych wkładkach termoplastycznych, by wszelkie dolegliwości bólowe minęły.

Do leczenia zapalenia rozcięgna podeszwowego również wykorzystuje się bardzo skuteczną terapię falą uderzeniową oraz laser wysokoenergetyczny (HILT). Leczenie rozcięgna podeszwowego przeważnie nie jest trudne i długotrwałe. Świeże przypadki można wyleczyć w ciągu 4-6 tygodni. Gdy zapalenie rozcięgna przejdzie w stan przewlekły można wdrożyć do leczenia dodatkowo suchą igłoterapię oraz iniekcje z osocza bogatopłytkowego. By zapobiec nawrotom schorzenia warto na stałe nosić w butach wygodne wkładki ortopedyczne.

Zapalnie ścięgna Achillesa to kolejna, możliwa przyczyna bólu pięty przy chodzeniu. Chociaż na tę dolegliwość cierpią głównie sportowcy narażeni na duże przeciążenia, to zapalenie ścięgna Achillesa może się również przytrafić osobie nie związanej na co dzień ze sportem. Głównym objawem jest silny ból łydki, który może być odczuwalny nawet w pięcie, a więc tam, gdzie sięga ścięgno Achillesa. Również tzw. pięta Haglunda może być przyczyną bólu pięty przy chodzeniu.

To, co wyróżnia tę jednostkę chorobową to obrzęk w okolicy guza piętowego. Pięta Haglunda powstaje na skutek urazów pięty, intensywnego treningu biegowego, a nawet chodzenia w zbyt ciasnym obuwiu. Leczenie tego typu schorzeń opiera się na odpoczynku, oszczędzaniu chorej kończyny, a także noszeniu wkładek ortopedycznych. Oczywiście by zlikwidować stan zapalny konieczne będą zabiegi falą uderzeniową oraz laserem wysokoenergetycznym. Podsumowując, ból pięty przy chodzeniu może pojawiać się w przypadku wielu schorzeń, dlatego jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest umówienie się na wizytę do dobrego ortopedy.