Cierpisz na haluksy, które uniemożliwiają normalne poruszanie się? A może jeszcze nie masz haluksów, a jedynie płaskostopie poprzeczne, które jest główną przyczyną ich powstawania? Jeżeli nie chcesz, by przykra deformacja negatywnie wpłynęła na twoje życie codzienne powinnaś wykonać wkładki na haluksy. Są to wkładki ortopedyczne, które hamują rozwój deformacji, dzięki czemu zapobiegają powstawaniu haluksów i hamują postęp płaskostopia poprzecznego. Pamiętaj, że nieleczone haluksy mogą skończyć się operacją, a uwierz nam na słowo – rehabilitacja po zabiegu jest bolesna i długotrwała.
Skąd się biorą haluksy? Przyczyny powstawania
Haluksy to skutek nieleczonego płaskostopia poprzecznego. Jest to deformacja stopy, która polega na spłaszczeniu łuku poprzecznego i przeniesieniu punktu podparcia z pierwszej kości śródstopia na kość drugą i trzecią. Skutkuje to poszerzeniem się stopy w śródstopiu, co jest efektem rozchodzenia się kości w tym miejscu. Jak już zostało wspomniane, gdy nie podejmie się leczenia efektem płaskostopia poprzecznego są haluksy, które nie tylko bardzo szpecą stopy, ale również mogą powodować silne dolegliwości bólowe. Codzienne chodzenie w butach na wysokim obcasie, ze zwężonymi noskami (nadmierne obciążanie śródstopia) to najczęstsza przyczyna haluksów u kobiet. Jednak w przypadku młodych dziewczyn, które jeszcze nie chodzą w szpilkach, haluksy mogą mieć podłoże genetyczne – są dziedziczone po mamie lub babci. W tym wypadku wkładki ortopedyczne na haluksy są nieodzowne.
Cierpisz z powodu haluksów?
zadzwoń do nas już teraz!
Przyczyna powstawania haluksów – płaskostopie poprzeczne
By nie dopuścić do powstania haluksów trzeba poznać mechanizm ich powstawania. W tym celu konieczne jest wyjaśnienie ich pierwotnej przyczyny, a więc płaskostopia poprzecznego. Przyczyny powstawania płaskostopia poprzecznego można podzielić na mechaniczne i chorobotwórcze.
Do tej pierwszej grupy zalicza się m.in. rozluźnienie aparatu więzadłowego, zbyt długą drugą i trzecią kość śródstopia w stosunku do pierwszej kości śródstopia, jak również niewydolność I promienia: paluch koślawy, paluch sztywny, poza tym obniżenie drugiej i trzeciej kości śródstopia, także palec „młotkowaty”. Do drugiej grupy przyczyn płaskostopia poprzecznego zalicza się przede wszystkim takie choroby jak reumatoidalne zapalenie stawów.