Wkładki na haluksy

Haluksy, a płaskostopie poprzeczne

Odczuwasz bóle w okolicy śródstopia od strony podeszwy? Prowadzisz niekończącą się walkę z nagniotkami i modzelami? Cierpisz na obrzęki stóp? To może być płaskostopie poprzeczne – częsta wada stóp w społeczeństwach wysokorozwiniętych. Dowiedz się, jakie są przyczyny i jak leczyć płaskostopie poprzeczne? Nieleczone może skończyć się deformacją stóp w postaci halluksów, a więc odchyleń bocznych paluchów, które leczy się tylko operacyjnie, a rehabilitacja po zabiegu jest bolesna długotrwała.

Na czym polega płaskostopie poprzeczne?

Płaskostopie poprzeczne jest to deformacja stopy, która polega na spłaszczeniu łuku poprzecznego i przeniesieniu punktu podparcia z pierwszej kości śródstopia na kość drugą i trzecią. Skutkuje to poszerzeniem się stopy w śródstopiu, co jest efektem rozchodzenia się kości w tym miejscu. Gdy nie podejmie się leczenia efektem płaskostopia poprzecznego są halluksy, które nie tylko bardzo szpecą stopy, ale również mogą powodować silne dolegliwości bólowe.

Wkładki na haluksy Warszawa

Haluks

Płaskostopie poprzeczne – przyczyny

Przyczyny powstawania płaskostopia poprzecznego można podzielić na mechaniczne i chorobotwórcze. Do tej pierwszej grupy zalicza się m.in. rozluźnienie aparatu więzadłowego, zbyt długą drugą i trzecią kość śródstopia w stosunku do pierwszej kości śródstopia, jak również niewydolność I promienia: paluch koślawy, paluch sztywny, poza tym obniżenie drugiej i trzeciej kości śródstopia, także palec „młotkowaty”. Do drugiej grupy przyczyn płaskostopia poprzecznego zalicza się przede wszystkim takie choroby jak reumatoidalne zapalenie stawów.

Haluksy przyczyny powstawania

W większości przypadków halluksy stanowią bezpośredni skutek nieleczonego płaskostopia poprzecznego, najczęściej „wyhodowanego” poprzez chodzenie w butach na wysokim obcasie, ze zwężonymi noskami – nadmierne obciążanie śródstopia. Jednak w przypadku młodych dziewczyn, które jeszcze nie chodzą w szpilkach, halluksy mogą mieć podłoże genetyczne – są dziedziczone po mamie lub babci.

Jak rozpoznać płaskostopie poprzeczne?

Aby zdiagnozować płaskostopie poprzeczne wykonuje się badanie na podoskopie. Jest to urządzenie, na którym sprawdza się nacisk stóp na podłoże, zarówno w trakcie chodu, jak i w pozycji stojącej. Uzyskane wyniki porównuje się z wzorcami. Na tej podstawie ortopeda zleca przygotowanie specjalnych wkładek ortopedycznych. Wkładki na płaskostopie poprzeczne regularnie stosowane, a więc codziennie noszone w butach, dają bardzo dobre rezultaty. Poprawiają rozkład nacisków stóp na podłoże, przez co wyraźnie zmniejszają dolegliwości bólowe, zapobiegając też tworzeniu się odcisków i hamując deformację stóp.

płaskostopie poprzeczne

Objawy płaskostopia poprzecznego

To, co powinno skłonić do badania, to przede wszystkim dolegliwości bólowe w obrębie stóp (głównie śródstopia- tzw. metatarsalgia) i kostek, a także kolan. Czasem również nieprawidłowy chód ma wpływ na zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa i złe ustawienie bioder. Wszelkiego rodzaju nawracające odciski jak nagniotki, czy modzele przeważnie pod główką drugiej i trzeciej kości śródstopia powinny skłonić do wizyty u ortopedy. Nieleczone płaskostopie poprzeczne również może być związane z zapaleniem stawów śródstopno-paliczkowych.

Leczenie płaskostopia poprzecznego

Jak już zostało nadmienione, w leczeniu płaskostopia poprzecznego stosuje się specjalne wkładki ortopedyczne, których zadaniem jest uniesienie łuku poprzecznego stopy. W tym celu wkładki na płaskostopie poprzeczne wyposaża się w pelotę, która ten łuk poprzeczny unosi. Również w leczeniu skutków płaskostopia poprzecznego, czyli palucha koślawego stosuje się takie rozwiązanie. Wkładki na haluksy nie różnią się praktycznie niczym od wkładek na płaskostopie poprzeczne. Zamierzenie jest takie samo – podnieść łuk poprzeczny stopy, aby prawidłowo rozłożyć nacisk stopy na podłoże, na trzy punkty oparcia, a więc piętę oraz pierwszą i piątą kość śródstopia. Noszenie wkładek na halluxy bardzo często jest w stanie uratować pacjenta przed operacją, nie mówiąc już o wyraźnym zmniejszeniu dolegliwości bólowych i obrzęku. Tylko zaniedbane przypadki płaskostopia poprzecznego i halluksów wymagają leczenia operacyjnego, które jak już zostało wspomniane jest bolesne, a rehabilitacja żmudna.

Podsumowując, jeżeli cierpisz na bóle śródstopia, nawracające odciski, a więc skutki płaskostopia poprzecznego, to koniecznie spraw sobie indywidualne wkładki ortopedyczne. Takie wkładki na płaskostopie poprzeczne mogą uratować Cię przed halluksami. Jeżeli jednak masz już halluksy, które na każdym kroku Cię bolą, ale nie chcesz ich operować, to musisz zaopatrzyć się we wkładki na halluksy. Możemy Ci zagwarantować poprawę komfortu podczas stania, chodzenia, a nawet biegania. Zastanawiasz się ile czasu trzeba czekać na wkładki ortopedyczne? My wykonujemy je w zaledwie pół godziny, a więc na poczekaniu. Co więcej, prowadzimy serwis zrobionych u nas wkładek ortopedycznych. Wymieniamy zużyte elementy we wkładkach, które już masz, przez co oszczędzasz pieniądze, bo nie musisz kupować nowych. Mamy ponad 10 lat doświadczenia w doprowadzaniu do pełnej sprawności osób z wadami stóp. Zapraszamy Cię na wizytę, na pewno możemy wydatnie poprawić komfort Twojego życia codziennego.