Najpierw mrowienie w śródstopiu lub między palcami, potem silny palący ból pojawiający się najczęściej w pozycji stojącej lub podczas chodzenia i biegania. Zmniejszenie dolegliwości bólowych następuje dopiero w pozycji siedzącej, gdy masz okazję zdjąć buty i rozmasować obolałą stopę? Prawdopodobnie cierpisz na neuralgię Mortona, w której może, ale nie musi występować również nerwiak Mortona – niewielki niezłośliwy guz.
Najczęściej omawiane schorzenia dotyka kobiet – szacuje się, że płeć piękna choruje na neuralgię Mortona aż osiem razy częściej niż mężczyźni.
Jest to związane głównie z chodzeniem w niewygodnym obuwiu na wysokim obcasie, które generuje naciski na śródstopie. Jeżeli podejrzewasz u siebie chorobę Mortona, przeczytaj dokładnie ten tekst. Dowiesz się z niego, jakie są przyczyny i objawy oraz jak wygląda leczenie tej uciążliwej dolegliwości.
Czym jest nerwiak Mortona, a czym neuralgia Mortona?
Nerwiak Mortona to niezłośliwy guz, który robi się na skutek oblekania przez tkankę łączną włóknistą drażnionego nerwu. Jest to efekt mikrozłamań, powstałych przez przeciążenia kostno-mięśniowe w obrębie śródstopia. Z kolei objawy opisane we wstępie występują w neuralgii Mortona – zespole bólowym okolicy śródstopia i palców.
Cierpisz z powodu haluksów?
zadzwoń do nas już teraz!
Przyczyny choroby Mortona
Gdy więzadło poprzeczne uciska nerw podeszwowy lub jest ono nadmiernie rozciągnięte i powstał stan zapalny wówczas można mówić o neuralgii Mortona – to bezpośrednia przyczyna choroby. Z czasem dochodzi do zmian zwyrodnieniowych w obrębie śródstopia. Czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia choroby Mortona są m.in. halluksy, płaskostopie poprzeczne, czy też palce młotkowate.
Również osoby z wrodzonym wysokim podbiciem lub wąskim przedstopiem mogą być podatne na neuralgię Mortona. Jednak jest też kilka przyczyn, które można i wypadałoby wyeliminować.
Przykłady? Choćby chodzenie w butach na wysokim obcasie, czy otyłość. Również wszelkie gangliony, tłuszczaki występujące w okolicy nerwu podeszwowego mogą się przyczyniać do rozwoju choroby Mortona. Na koniec nie można również zapominać o stanach zapalnych kaletek maziowych i torebek stawowych, które też mogą przyczynić się do wystąpienia omawianego schorzenia.
Objawy neuralgii Mortona
Jak już zostało wspomniane pierwszy etap choroby Mortona zaczyna się przeważnie do mrowienia w okolicy palców lub śródstopia. Z czasem mrowienie zastępuje silny ból, który trudno jednoznacznie opisać. Zmniejszenie dolegliwości następuje dopiero w pozycji leżącej lub siedzącej, gdy chory ma możliwość rozmasowania bolącej stopy. Bóle stopy w chorobie Mortona mogą występować sporadycznie raz lub dwa razy w tygodniu albo codziennie, gdy choroba przejdzie w stan przewlekły – wówczas jest wyjątkowo uciążliwa.
Metatarsalgia Mortona diagnozowanie
Leczenie choroby Mortona