Wkładki na płaskostopie poprzeczne

Płaskostopie poprzeczne – co to jest ?

Prawidłowo ułożona stopa powinna opierać się o podłoże tylko I i V głową kości śródstopia. Jeżeli więc Twoje stopy w przedniej części dotykają podłoża całą powierzchnią to masz płaskostopie poprzeczne. Jest ono związane z rozejściem się kości śródstopia i pozostawione „samo sobie” może skończyć się takimi deformacjami stopy jak paluch koślawy, czy palce „młotkowate”. Są to zmiany, które nie tylko negatywnie wpływają na estetykę stóp, ale objawiają się bólem podczas chodzenia, nie mówiąc już o bieganiu. W tym stadium trudno też o dobranie obuwia, co jeszcze bardziej uderza w psychikę osoby cierpiącej na płaskostopie poprzeczne. Osoby z płaskostopiem poprzecznym często skarżą się również na obrzęki stóp, jak również ból łydek czy kręgosłupa – wszystko zależy od stopnia zaawansowania deformacji.

płaskostopie poprzeczne

Skąd bierze się płaskostopie poprzeczne u ludzi?

Są dwie przyczyny: może być ono wrodzone albo nabyte. W przypadku tego drugiego najczęstszymi powodami są: chodzenie w źle dobranym obuwiu, stałe obciążenie stóp, np. podczas pracy na stojąco, uszkodzenia lub osłabienia więzadeł, stawów i mięśni stopy, no i oczywiście nadwaga, która sprawia, że nacisk na stopy jest dużo większy od tego, jaki powinien być. Skoro mamy już wyjaśnione, czym jest płaskostopie i jakie mogą być jego przyczyny warto wspomnieć o tym, jak sobie z nim radzić, żeby się nie pogłębiało i nie utrudniało normalnego funkcjonowania.

wpłaskostopie poprzeczne leczenie

Pierwsza kwestia to specjalne wkładki ortopedyczne na płaskostopie poprzeczne, w które trzeba się zaopatrzyć. Dobry ortopeda wie, że wkładki powinny być uzupełnieniem stopy i trzymać ją we właściwej pozycji, nawet w ruchu. Dlatego też przed wykonaniem wkładek zleca się komputerowe badanie stóp. Jest to bardzo dokładna diagnoza która pozwala na dokładną ocenę zmian w stopach i zaprojektowaniu do nich wkładek ortopedycznych.

Jakie wkładki wybrać? Doskonałe recenzji wśród pacjentów borykających się z deformacjami stóp zbierają wkładki termoplastyczne Formthotics, które są bardzo lekkie, wodoodporne, doskonale tłumią wstrząsy związane chodzeniem i bieganiem, a ponadto są antybakteryjne i przeciwgrzybiczne, przez co niezwykle higieniczne. Jeżeli więc i Ty cierpisz na płaskostopie poprzeczne, to nasze wkładki będą dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Nie ma innej metody zahamowania płaskostopia! Bez specjalnie dobranych wkładek ortopedycznych płaskostopie poprzeczne może przejść w fazę zaawansowaną, po której pacjenta czeka już tylko operacja, a następnie żmudna rehabilitacja.

Zdarzają się przypadki, że osoby zgłaszają się do ortopedy z płaskostopiem za późno, tylko dlatego że się wstydzą. Prawda jest taka, że nie ma czego, ponieważ szacuje się, że na płaskostopie poprzeczne i inne deformacje stopy może cierpieć nawet 65% ludności świata! A nasze badania ( przez 10 lat wykonaliśmy ponad 17 tys) pokazują ,że nawet 80% społeczeństwa ma mniejsze lub większe wady stopy.

Płaskostopie poprzeczne leczenie

Drugą rzeczą, którą można wdrożyć do codziennego życia oprócz wkładek ortopedycznych są specjalne ćwiczenia, które mają na celu wzmocnienie ścięgien i mięśni. Jak wygląda taki trening? Jest to przede wszystkim chodzenie po kilka minut dziennie na palcach, piętach oraz na zewnętrznych krawędziach stóp. Można też podnosić palcami stóp drobne przedmioty. Trzeba jednak zaznaczyć, że wyżej wymienione ćwiczenia dają rezultaty tylko, gdy płaskostopie jest we wczesnym, bądź umiarkowanym stadium. Leczenie płaskostopia poprzecznego w stanie zaawansowanym jest możliwe tylko metodą operacyjną.
Podsumowując, nasza rada brzmi tak: należy zrobić komputerowe badanie stóp, zaopatrzyć się w specjalnie wyprofilowane wkładki ortopedyczne i regularnie ćwiczyć, a problem płaskostopia poprzecznego nie będzie się pogłębiać.