Ból pięty przy chodzeniu może być związany z wieloma schorzeniami. Może to być ostroga piętowa dolna lub górna, jak również zapalenie rozcięgna podeszwowego, które jest „przyczepione” do pięty. Wśród innych, częstych przyczyn bólu pięty przy chodzeniu można wymienić jeszcze zapalenie ścięgna Achillesa, złamanie kości piętowej oraz schorzenie nazywane piętą Haglunda. Rzadziej za ból pięty odpowiadają takie jednostki chorobowe jak atrofia poduszki tłuszczowej stopy, czy entezopatia zapalna.
Czasem pacjent narzekający na ból pięty podczas chodzenia może nie mieć stanu zapalnego w obrębie pięty, wystarczy że doszło do niewielkiego uszkodzenia włókien kolagenowych i już jest to odczuwalne na każdym kroku – boleśnie.
By zdiagnozować schorzenie trzeba po prostu wybrać się do lekarza specjalisty, w tym wypadku ortopedy, który może zlecić dodatkowo wykonanie zdjęcia RTG, które wykaże, bądź nie zwapnienie, a więc ostrogę piętową dolną lub ostrogę piętową górną, a także ewentualne pęknięcie kości piętowej. Wszelkie stany zapalne w obrębie pięty, a więc zapalenie rozcięgna podeszwowego i zapalenie ścięgna Achillesa wyjdą podczas badania ortopedycznego USG.
Umów się na wizytę!
Czy ból pięty przy chodzeniu to ostroga piętowa?
Ostroga piętowa to jedna z najczęstszych przyczyn bólu pięty przy chodzeniu. Jest to zwapnienie, w kształcie niewielkiego haczyka, która może być umiejscowione pod piętą (ostroga piętowa dolna) lub z tyłu pięty (ostroga piętowa górna). Jak już zostało zaznaczone wcześniej ostrogę piętową wykrywa się poprzez badanie RTG, jest ona doskonale widoczna na zdjęciu. Przyczyną powstania tego zwapnienia jest przewlekły stan zapalny rozcięgna podeszwowego. Objawy są nieprzyjemne i potrafią mocno uprzykrzyć codzienne życie.
Ból pięty (kłucie) najbardziej odczuwalny jest rano, gdy jeszcze stopy nie są „rozchodzone”, później z każdym kolejnym krokiem ból się zmniejsza i do końca dnia jest odczuwalny podczas chodzenia na stałym, umiarkowanym poziomie.
Skuteczne leczenie ostrogi piętowej polega na jej rozbiciu za pomocą ukierunkowanej fali energii – jest to terapia falą uderzeniową. Skuteczność tej metody sięga 80% całkowicie wyleczonych przypadków. Wystarczy zaledwie kilka zabiegów by wyeliminować ból pięty i wydatnie zmniejszyć stan zapalny otaczających piętę tkanek.
By przyspieszyć efekt terapeutyczny można zastosować również terapię laserem wysokoenergetycznym o mocy 15 W oraz zamówić do butów specjalne wkładki ortopedyczne. Dzięki temu pacjent szybko zapomni o jakimkolwiek bólu i będzie mógł bez przeszkód wykonywać codzienne obowiązki. Wkładki można nosić nie tylko w trakcie leczenia ostrogi piętowej, ale również po, gdy stopa jest zdrowa – zapobiegniemy w ten sposób nawrotom schorzenia w przyszłości.
Ból pięty przy chodzeniu, a zapalenie rozcięgna podeszwowego
O ile w przypadku tej pierwszej grupy kontuzja wynika z ogromnych przeciążeń na treningach i w czasie zawodów, to w tym drugim przypadku winne są przeważnie płaskie wkładki fabryczne, które producenci montują nawet w drogim obuwiu – one szkodzą stopom i stawom skokowym o raz kolanowym!