Rodzaje stóp

Stopa pronująca, supinująca, płaska – różnice

Formthotics - wkładki ortopedyczne

Rola stóp dla ludzkiego organizmu jest nie do przecenienia. Dzięki nim chodzimy, biegamy, skaczemy, stoimy. W pozycji pionowej trzymają ciężar całego ciała – czasem jest to 50 kg, czasem 75 kg, a są przecież przypadki osób ważących ponad 100 kg. Idealne stopy mają 3 punkty podparcia: na pięcie oraz I i V głowie kości śródstopia. Niestety u wielu osób punkty oparcia są przesunięte, np. płaskostopie poprzeczne, co skutkuje nieprawidłowym rozłożeniem nacisków. To z kolei sprzyja deformacjom stóp, kostek, bólom kolan, bioder, a nawet kręgosłupa.

Do tego dochodzą bóle ścięgien i mięśni. Jeżeli nieprawidłowości w obrębie stóp występują u dzieci to stosuje się specjalne wkładki ortopedyczne i gimnastykę korekcyjną, natomiast jeżeli problem występuje u dorosłych można jedynie zatrzymać postęp deformacji – najlepiej nadają się do tego wkładki termoplastyczne, które dopasowują się do stóp pacjenta.

Jeżeli bolą Cię stopy, narzekasz na kolana, czy kostki, a wcale nie byłeś na pielgrzymce, ani nie przebiegłeś maratonu, to być może z Twoimi stopami dzieje się coś niedobrego i warto byłoby to sprawdzić?

Formthotics - wkładki ortopedyczne

Dużo rzadziej zdarzają się pacjenci ze stopą płaską wrodzoną. Jest to wada trudna do leczenia, a proces „rehabilitacji” opiera się na zahamowaniu procesu degeneracji stopy za pomocą specjalnych wkładek ortopedycznych, dopasowanych specjalnie pod konkretnego pacjenta. Stopa płaska wrodzona cechuje się odwróceniem sklepienia podłużnego stopy z wysoko ustawioną piętą i przodostopiem. Osoby z płaskimi stopami cierpią często na przewlekłe stany zapalne torebek i więzadeł stawowych stopy, pojawiają się obrzęki, które najpierw sprawiają dyskomfort, a później ból uniemożliwiający nie tylko chodzenie, ale też stanie. Kolejnym skutkiem stopy płaskiej jest powstanie tzw. palucha koślawego.

Masz pytanie?
Zadzwoń!

Oddział Warszawa
Oddział Kraków
Formthotics - wkładki ortopedyczne

Stopa koślawa to wada, w której pięty ustawione są na zewnątrz. W zaawansowanych przypadkach wewnętrzny brzeg stopy może dotykać podłoża. Do objawów, na które skarżą się pacjenci cierpiący na zespół stopy koślawej należą m.in. skurcze w łydkach i bóle, a także zmęczenie nóg, mimo niewielkiego wysiłku. U źródła tej wady leżą słabe mięśnie, które są odpowiedzialne za unoszenie wewnętrznej części stopy. Inną przyczyną są słabe więzadła, które nieprawidłowo stabilizują sklepienie stopy. Jak więc leczyć koślawość stóp? Najczęściej zaleca się gimnastykę korekcyjną i noszenie wkładek ortopedycznych zrobionych na zamówienie. Im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym lepiej.

Tylko w skrajnych przypadkach stopy koślawe się operuje, ponieważ wiąże się to ze żmudną i bolesną rehabilitacją. Operacja polega na zastosowaniu artrodezy, by skorygować deformację pierwotną, następnie chirurg wykonuje korekcję aparatu torebkowo-więzadłowego. By poprawić bilans mięśniowy operację kończy się wydłużając przyczep mięśni. Jak już zostało wspomniane wyżej, operacja jest ostatecznością, której można uniknąć, jednak odpowiednio wcześnie należy wdrożyć leczenie rehabilitacyjne i wkładki ortopedyczne dla stopy koślawej.

Formthotics - wkładki ortopedyczne

Stopa płaska

Stopa płaska, czyli płaskostopie podłużne to wada, która może być wrodzona lub nabyta. W tym drugim przypadku czynnikiem sprawczym jest przeważnie nadwaga. Stopy „wypłaszczają” się pod ciężarem, którego nie są w stanie dźwigać na co dzień. Wśród innych przyczyn stopy płaskiej nabytej wymienia się m.in. noszenie źle dobranego obuwia, choć głównym „winowajcą” są w tym przypadku fatalne wkładki fabryczne, które producenci wkładają nawet do drogiego obuwia. Takie wkładki nie dość, że degenerują układ kostny w stopach, to nadwyrężają mięśnie i ścięgna (np. zapalenie rozcięgna podeszwowego), prowadzą do bólu kostek, kolan, także bioder i kręgosłupa.

Stopa

Stopa płasko-koślawa to wada, która polega na obniżeniu podłużnych łuków stopy przy jednoczesnym odchyleniu pięty na zewnątrz. Przeważnie występuje u dzieci, jednak spotykana jest również czasami u dorosłych. Za przyczynę stopy płasko-koślawej uznaje się niewydolność układu mięśniowo-więzadłowego. Jakie są objawi i skutki tej wady? Przede wszystkim stopa płasko-koślawa sprawia, że chód jest nieelastyczny i ciężki. Stopy płasko-koślawe sprawiają, że męczą się kostki i łydki – nie ma się co dziwić, w końcu aparat mięśniowo-stawowy kończyn dolnych nie pracuje prawidłowo, jest zły rozkład nacisków.

Z czasem powstaje koślawość kolan. W zaawansowanych przypadkach może dojść do skrócenia i przykurczu mięśni strzałkowych, jak również więzadeł zewnętrznej strony stopy. Może wystąpić też przykurcz ścięgna Achillesa, częstym problemem jest również ograniczenie możliwości ruszania palcami. Z czasem dolegliwości bólowe narastają, a stopy męczą się nawet przy wykonywaniu prostych, codziennych obowiązków. Dodatkowo chodzenie mogą utrudniać różnego rodzaju odciski, jak modzele czy nagniotki, które są efektem powtarzających się nacisków i otarć. Z biegiem lat pojawiają się zmiany zwyrodnieniowe i zaburzenia krążenia. Leczenie pacjentów z zespołem stopy płasko-koślawej polega na wykonywaniu ćwiczeń wzmacniających głównie te mięśnie, które wpływają na kształt sklepienia podłużnego i poprzecznego łuku stopy.

Najskuteczniejszą metodą leczenia stopy płasko-koślawej jest jednak zahamowanie procesu degeneracyjnego już we wczesnym dzieciństwie, m.in. poprzez specjalne, dopasowane wkładki ortopedyczne poprzedzone dokładnym badanie komputerowym stóp.

Stopa neutralna

Stopa neutralna to stopa prawidłowa, która pracuje tak jak trzeba, tzn. w trakcie przetaczania z pięty w kierunku palców na początku przechyla się w kierunku kostki przyśrodkowej, by ostatnie przenieść obciążenie na zewnętrzną krawędź stopy. Dzięki temu podczas biegu ciężar ciała rozkłada się równomiernie na całej stopie począwszy od pięty, aż do wybicia i jej oderwania. Jak sprawdzić czy masz stopę neutralną? Gdy patrzy się na stopę od tyłu, pięta ustawiona jest w linii prostej z nogą, a ciężar ciała jest równomiernie rozłożony na pięcie.

Osoby ze stopą neutralną powinny być zadowolone bowiem jej mechanika nie obciąża tak stawów skokowych i kolanowych, jak to ma miejsce w przypadku supinatorów i pronatorów.

Stopa

Pronacja stanowi naturalny element amortyzacji stopy. Problem pojawia się wówczas, gdy jest ona nadmierna, wówczas mówimy o stopie pronującej. Jest to wada, która charakteryzuje się tym, że ciężar ciała opiera się głównie na wewnętrznej krawędzi stopy. Stopy kierują się do środka, a pięty odstają od linii prostej na zewnątrz. Silna pronacja może prowadzić do bólu śródstopia, kostek, łydek, a także koślawości kolan. Leczenie stopy pronującej polega na noszeniu specjalnie przeznaczonych do tego wkładek ortopedycznych. Nie zaleca się chodzenia w gotowych wkładkach sprzedawanych biegaczom, ponieważ po pierwsze: są one zbyt sztywne, a po drugie: każdy z nas ma inne stopy, więc nie ma mowy o jakimkolwiek dopasowaniu. Takimi gotowymi wkładkami można sobie tylko narobić problemów zdrowotnych – jednym z dość częstych urazów jest zapalenie rozcięgna podeszwowego.

Stopa supinująca

Stopa supinująca z kolei jest czymś odwrotnym do stopy pronującej. Ciężar ciała przenoszony jest przede wszystkim na zewnętrzną krawędź stopy. Występuje u osób z wysokim i sztywnym podbiciem. Tego typu wada najczęściej kończy się skręceniami stawu skokowego, stanami zapalnymi w obrębie kostek, czasem też bólem łydek. Dla stopy supinującej również wykonuje się specjalne wkładki, które mają korygować rozkład nacisków ciała na podłoże.