Narzekasz na bóle stóp, kostek, łydek lub kolan? Ich przyczyną może być płaskostopie poprzeczne. Jest to deformacja, która może być wrodzona lub nabyta. Płaskostopie poprzeczne, często jest mylone z płaskostopiem podłużnym, wiele osób po prostu nie wie albo bagatelizuje fakt, że są dwa rodzaje płaskostopia. By wyjaśnić różnicę najpierw należy wspomnieć o kluczowej kwestii dla biomechaniki stóp.
Mianowicie, prawidłowo ułożona stopa powinna opierać się o podłoże tylko I i V głową kości śródstopia oraz piętą. Jeżeli rozkład nacisków na podłoże jest zaburzony może być to związane z płaskostopiem.
Płaskostopie poprzeczne to deformacja, w której stopy, w przedniej części dotykają podłoża całą powierzchnią, a nie jedynie I oraz V głową kości śródstopia. Płaskostopie poprzeczne związane jest z rozejściem się kości śródstopia. Problem pozostawiony „sam sobie” może skończyć się takimi deformacjami stopy jak paluch koślawy, czy palce „młotkowate”. Są to zmiany, które nie tylko negatywnie wpływają na estetykę stóp, ale objawiają się bólem podczas chodzenia, nie mówiąc już o bieganiu. W tym stadium trudno też o dobranie obuwia, co jeszcze bardziej uderza w psychikę osoby cierpiącej na płaskostopie poprzeczne. Osoby z płaskostopiem poprzecznym często skarżą się również na obrzęki stóp, jak również ból łydek czy kręgosłupa – wszystko zależy od stopnia zaawansowania deformacji.
Płaskostopie podłużne z kolei to po prostu generalnie płaska stopa, która zamiast opierać się na wspomnianych już wyżej trzech punktach podparcia, dotyka podłoża znacznie większą powierzchnią. Ten rodzaj deformacji prowadzi do osłabienia mięśni stopy i zmian zwyrodnieniowych, co z czasem coraz bardziej utrudnia poruszanie się.
Umów się na wizytę!
Skąd bierze się płaskostopie poprzeczne u ludzi?
Są dwie przyczyny: może być ono wrodzone albo nabyte. W przypadku tego drugiego najczęstszymi powodami płaskostopia są: chodzenie w źle dobranym obuwiu, stałe obciążenie stóp, np. podczas pracy na stojąco, uszkodzenia lub osłabienia więzadeł, stawów i mięśni stopy, no i oczywiście nadwaga, która sprawia, że nacisk na stopy jest dużo większy od tego, jaki powinien być. Skoro mamy już wyjaśnione, czym jest płaskostopie i jakie mogą być jego przyczyny warto wspomnieć o tym, jak sobie z nim radzić, żeby się nie pogłębiało i nie utrudniało normalnego funkcjonowania.
Pierwsza kwestia to specjalne wkładki ortopedyczne na płaskostopie poprzeczne, w które trzeba się zaopatrzyć. Dobry ortopeda wie, że wkładki powinny być uzupełnieniem stopy i trzymać ją we właściwej pozycji, nawet w ruchu. Dlatego też przed wykonaniem wkładek zleca się komputerowe badanie stóp. Jest to bardzo dokładna diagnoza która pozwala na dokładną ocenę zmian w stopach i zaprojektowaniu do nich wkładek ortopedycznych.
Jakie wkładki wybrać? Doskonałe recenzji wśród pacjentów borykających się z deformacjami stóp zbierają wkładki termoplastyczne Formthotics, które są bardzo lekkie, wodoodporne, doskonale tłumią wstrząsy związane chodzeniem i bieganiem, a ponadto są antybakteryjne i przeciwgrzybiczne, przez co niezwykle higieniczne. Jeżeli więc i Ty cierpisz na płaskostopie poprzeczne, to nasze wkładki będą dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Nie ma innej metody zahamowania płaskostopia! Bez specjalnie dobranych wkładek ortopedycznych płaskostopie poprzeczne może przejść w fazę zaawansowaną, po której pacjenta czeka już tylko operacja, a następnie żmudna rehabilitacja.
Zdarzają się przypadki, że osoby zgłaszają się do ortopedy z płaskostopiem za późno, tylko dlatego że się wstydzą. Prawda jest taka, że nie ma czego, ponieważ szacuje się, że na płaskostopie poprzeczne i inne deformacje stopy może cierpieć nawet 65% ludności świata! A nasze badania ( przez 10 lat wykonaliśmy ponad 17 tys) pokazują ,że nawet 80% społeczeństwa ma mniejsze lub większe wady stopy.
Płaskostopie poprzeczne leczenie
Płaskostopie poprzeczne ćwiczenia