Płaskostopie

Płaskostopie poprzeczne – co to jest?

Formthotics - wkładki ortopedyczne

Narzekasz na bóle stóp, kostek, łydek lub kolan? Ich przyczyną może być płaskostopie poprzeczne. Jest to deformacja, która może być wrodzona lub nabyta. Płaskostopie poprzeczne, często jest mylone z płaskostopiem podłużnym, wiele osób po prostu nie wie albo bagatelizuje fakt, że są dwa rodzaje płaskostopia. By wyjaśnić różnicę najpierw należy wspomnieć o kluczowej kwestii dla biomechaniki stóp.

Mianowicie, prawidłowo ułożona stopa powinna opierać się o podłoże tylko I i V głową kości śródstopia oraz piętą. Jeżeli rozkład nacisków na podłoże jest zaburzony może być to związane z płaskostopiem.

Formthotics - wkładki ortopedyczne

Płaskostopie poprzeczne to deformacja, w której stopy, w przedniej części dotykają podłoża całą powierzchnią, a nie jedynie I oraz V głową kości śródstopia. Płaskostopie poprzeczne związane jest z rozejściem się kości śródstopia. Problem pozostawiony „sam sobie” może skończyć się takimi deformacjami stopy jak paluch koślawy, czy palce „młotkowate”. Są to zmiany, które nie tylko negatywnie wpływają na estetykę stóp, ale objawiają się bólem podczas chodzenia, nie mówiąc już o bieganiu. W tym stadium trudno też o dobranie obuwia, co jeszcze bardziej uderza w psychikę osoby cierpiącej na płaskostopie poprzeczne. Osoby z płaskostopiem poprzecznym często skarżą się również na obrzęki stóp, jak również ból łydek czy kręgosłupa – wszystko zależy od stopnia zaawansowania deformacji.

Płaskostopie podłużne z kolei to po prostu generalnie płaska stopa, która zamiast opierać się na wspomnianych już wyżej trzech punktach podparcia, dotyka podłoża znacznie większą powierzchnią. Ten rodzaj deformacji prowadzi do osłabienia mięśni stopy i zmian zwyrodnieniowych, co z czasem coraz bardziej utrudnia poruszanie się.

Płaskostopie

Umów się na wizytę!

Oddział Warszawa
Oddział Kraków
Formthotics - wkładki ortopedyczne

Są dwie przyczyny: może być ono wrodzone albo nabyte. W przypadku tego drugiego najczęstszymi powodami płaskostopia są: chodzenie w źle dobranym obuwiu, stałe obciążenie stóp, np. podczas pracy na stojąco, uszkodzenia lub osłabienia więzadeł, stawów i mięśni stopy, no i oczywiście nadwaga, która sprawia, że nacisk na stopy jest dużo większy od tego, jaki powinien być. Skoro mamy już wyjaśnione, czym jest płaskostopie i jakie mogą być jego przyczyny warto wspomnieć o tym, jak sobie z nim radzić, żeby się nie pogłębiało i nie utrudniało normalnego funkcjonowania.

Płaskostopie
Formthotics - wkładki ortopedyczne

Pierwsza kwestia to specjalne wkładki ortopedyczne na płaskostopie poprzeczne, w które trzeba się zaopatrzyć. Dobry ortopeda wie, że wkładki powinny być uzupełnieniem stopy i trzymać ją we właściwej pozycji, nawet w ruchu. Dlatego też przed wykonaniem wkładek zleca się komputerowe badanie stóp. Jest to bardzo dokładna diagnoza która pozwala na dokładną ocenę zmian w stopach i zaprojektowaniu do nich wkładek ortopedycznych.

Jakie wkładki wybrać? Doskonałe recenzji wśród pacjentów borykających się z deformacjami stóp zbierają wkładki termoplastyczne Formthotics, które są bardzo lekkie, wodoodporne, doskonale tłumią wstrząsy związane chodzeniem i bieganiem, a ponadto są antybakteryjne i przeciwgrzybiczne, przez co niezwykle higieniczne. Jeżeli więc i Ty cierpisz na płaskostopie poprzeczne, to nasze wkładki będą dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Nie ma innej metody zahamowania płaskostopia! Bez specjalnie dobranych wkładek ortopedycznych płaskostopie poprzeczne może przejść w fazę zaawansowaną, po której pacjenta czeka już tylko operacja, a następnie żmudna rehabilitacja.

Zdarzają się przypadki, że osoby zgłaszają się do ortopedy z płaskostopiem za późno, tylko dlatego że się wstydzą. Prawda jest taka, że nie ma czego, ponieważ szacuje się, że na płaskostopie poprzeczne i inne deformacje stopy może cierpieć nawet 65% ludności świata! A nasze badania ( przez 10 lat wykonaliśmy ponad 17 tys) pokazują ,że nawet 80% społeczeństwa ma mniejsze lub większe wady stopy.

Drugą rzeczą, którą można wdrożyć do codziennego życia oprócz wkładek ortopedycznych są specjalne ćwiczenia, które mają na celu wzmocnienie ścięgien i mięśni. Jak wygląda taki trening? Jest to przede wszystkim chodzenie po kilka minut dziennie na palcach, piętach oraz na zewnętrznych krawędziach stóp. Można też podnosić palcami stóp drobne przedmioty.

Trzeba jednak zaznaczyć, że wyżej wymienione ćwiczenia dają rezultaty tylko, gdy płaskostopie jest we wczesnym, bądź umiarkowanym stadium. Leczenie płaskostopia poprzecznego w stanie zaawansowanym jest możliwe tylko metodą operacyjną.
Podsumowując, nasza rada brzmi tak: należy zrobić komputerowe badanie stóp, zaopatrzyć się w specjalnie wyprofilowane wkładki ortopedyczne i regularnie ćwiczyć, a problem płaskostopia poprzecznego nie będzie się pogłębiać.

Płaskostopie

Płaskostopie poprzeczne ćwiczenia

Ćwiczenia na płaskostopie poprzeczne są najskuteczniejszym sposobem pozbycia się tej deformacji. Problem polega jednak na tym, że te ćwiczenia skutkują tylko w przypadku dzieci w fazie szybkiego wzrostu. Ich skuteczność maleje z wiekiem, dlatego jeżeli u dziecka zostanie zdiagnozowane płaskostopie poprzeczne to należy jak najszybciej wdrożyć odpowiednio dobraną gimnastykę stóp. U nastolatków ćwiczenia na płaskostopie poprzeczne nie będą już tak skuteczne, a u dorosłych nie przyniosą w zasadzie żadnych rezultatów. U małych dzieci ćwiczenia na płaskostopie poprzeczne polegają na podnoszeniu z ziemi palcami stóp małego woreczka (z piaskiem lub ryżem). Dobre rezultaty daje również podnoszenie palcami stóp kredek, ołówków lub długopisów. W leczeniu płaskostopia poprzecznego u dzieci można również zastosować ćwiczenie stosowane przy rozluźnianiu rozcięgna podeszwowego, a więc przetaczanie stopą, z naciskiem piłki do tenisa – od palców do pięty i z powrotem.

Specjaliści polecają również chodzenie na zewnętrznych krawędziach stóp. Korzyści może również przynieść chodzenie boso, najlepiej po piasku, ale równie dobrze dziecko może chodzić boso po domu lub po trawie. Podczas chodzenia na bosaka mięśnie stóp pracują najlepiej – ich wzmocnienie jest głównym celem ćwiczeń na płaskostopie poprzeczne. Do ćwiczeń na płaskostopie poprzeczne zdecydowanie warto dołączyć również indywidualne wkładki ortopedyczne, które wykonuje się w oparciu o badanie komputerowe stóp. Wkładki ortopedyczne to również jedyne wyjście dla osób dorosłych. W ich przypadku ćwiczenia na płaskostopie poprzeczne już nie pomogą, jedynym rozwiązaniem jest zahamowanie deformacji właśnie poprzez noszenie obuwia wyposażonego w odpowiednie wkładki termoplastyczne (formowane na ciepło).

Płaskostopie poprzeczne w większości przypadków jest wadą nabytą, której na szczęście można uniknąć stosując się do kilku prostych zaleceń. Należy utrzymywać odpowiednią wagę, nie dopuszczając do otyłości, bądź nawet niewielkiej nadwagi. Należy chodzić w odpowiednim obuwiu, którego wkładki prawidłowo podpierają łuk stopy. Jeżeli w obuwiu są płaskie wkładki fabryczne, to należy je usunąć, zastępując je wkładkami ortopedycznymi, najlepiej wkładkami termoplastycznymi, które zapewniają właściwe rozłożenie nacisków stóp na podłoże w trzech punktach podparcia, a ponadto stanowią podparcie łuku stopy. Pamiętać należy, że nawet najpiękniejsze buty mogą szkodzić stopom (np. eleganckie szpilki), dlatego warto wybierać rozwiązania, które w pierwszej kolejności zapewniają stopom prawidłową biomechanikę.