Leczenie haluksów

Wkładki ortopedyczne wskazania i zalety do stosowania

Formthotics - wkładki ortopedyczne

Stopy są kluczowym elementem aparatu ruchowego człowieka. To przecież dzięki nim każdego dnia się poruszamy – chodzimy, biegamy, skaczemy. Codzienne dźwigają ciężar całego naszego ciała, dlatego tak ważne jest, by działały prawidłowo. Niestety choroby cywilizacyjne, jak cukrzyca, otyłość, a także chodzenie w źle dobranym obuwiu, z płaskimi, fabrycznymi wkładkami lub na wysokim obcasie z wąskimi noskami sprzyja deformacjom stóp, m.in. płaskostopiu poprzecznemu i halluksom.

Pojawiają się patologie w obrębie stawów skokowych, kolan, bioder, a nawet kręgosłupa.

Formthotics - wkładki ortopedyczne

Towarzyszą temu dolegliwości bólowe, nogi szybko się męczą, pacjenci cierpią też na różnego rodzaju schorzenia, jak choćby zapalenie rozcięgna podeszowego, ostroga piętowa, czy zapalenie ścięgna Achillesa. Rzadkością nie są też odciski (nagniotki i modzele), które wynikają ze złego rozkładu nacisków stóp na podłoże. Rozwiązaniem większości z tych problemów są specjalne wkładki ortopedyczne.

Wskazania ich zastosowania możemy podzielić na trzy umowne grupy: korygowanie wad postawy, leczenie schorzeń stóp oraz profilaktykę.

Masz pytanie?
Zadzwoń!

Oddział Warszawa
Oddział Kraków
Formthotics - wkładki ortopedyczne

Jak już zostało wspomniane wady postawy mogą być efektem nieprawidłowej pracy stóp, przede wszystkim w trakcie chodzenia, jak również biegania. Za pomocą indywidualnie wykonanych wkładek ortopedycznych można skorygować rozłożenie nacisków stóp na podłoże, czego efektem będzie poprawa postawy całego ciała. Jest to szczególnie istotne w przypadku pacjentów, którzy mają tzw. stopę płaską (płaskostopie podłużne), stopę koślawą, stopę płasko-koślawą, jak również stopę supinującą (kostki „uciekają” do zewnątrz) lub stopę pronującą (kostki do wewnątrz).

Tylko korygując rozkład nacisków można uzyskać prawidłową pracę stóp podczas chodzenia, czy biegania. W przeciwnym razie wady postawy będą się pogłębiać, a bóle w stawach skokowym i kolanowym oraz bóle ścięgien i mięśni nóg uniemożliwią normalne funkcjonowanie. Podsumowując wskazania do wykonania wkładek ortopedycznych wśród dzieci i młodzieży to:

  • stopa płaska
  • stopa płasko-koślawa
  • stopa koślawa
  • koślawość kolan
  • skolioza
Koślawość
Formthotics - wkładki ortopedyczne

Z kolei wśród dorosłych zaleca się wykonanie idealnie dopasowanych wkładek osobom, które mają takie wady jak:

  • stopa płaska
  • stopa płasko-koślawa
  • stopa koślawa
  • pronacja stabilna
  • pronacja elastyczna z zapaleniem rozcięgna stopy
  • złożone deformacje stopy
  • nierówność kończyn
  • kolano koślawe
  • ból przedniego przedziału kolana
  • chonodromalacja (z pronacją)
  • zaburzenia trakcji rzepki
  • dolegliwości bólowe odcinka lędźwiowego kręgosłupa

Drugą grupę stanowią schorzenia stóp – są to dolegliwości nabyte w skutek złych nawyków lub chorób. Chodzenie w obuwiu na wysokim obcasie z wąskimi noskami skutkuje powstaniem m.in. płaskostopia poprzecznego, które to z kolei prowadzi bardzo często do skrzywienia bocznego paluchów, czyli halluksów. Płaskie wkładki fabryczne montowane w obuwiu mogą również doprowadzić do zapalenia rozcięgna podeszwowego, ostrogi piętowej dolnej lub górnej, a także zapalenia ścięgna Achillesa.

Z innych schorzeń, które bezpośrednią wiążą się z nieprawidłową pracą stóp są nerwiak Mortona (choroba Mortona), pięta Haglunda, zapalenie wyrostka piętowego, zapalenie kaletki przy krętarzu większym kości udowej, przeciążenie piszczelowe tylne, boczna niestabilność stawu skokowego, a także wszelkie stany zapalne w obrębie tkanek miękkich stopy, stawu skokowego i kolanowego, którym towarzyszą dolegliwości bólowe. Wkładki ortopedyczne stosuje się również w leczeniu schorzeń, które towarzyszą takim chorobą jak reumatoidalne zapalnie stawów (reumatoidalna deformacja stopy), czy też cukrzyca (stopa cukrzycowa – wkładki minimalizują tworzenie się odcisków).

Wkładki ortopedyczne

Masz pytanie?
Zadzwoń!

Oddział Warszawa
Oddział Kraków

Wkładki ortopedyczne można nosić nie tylko w celu korygowania wad postawy oraz hamowaniu deformacji stóp, czy też w trakcie leczenia określonych schorzeń. Ich noszenie zapobiega nawrotom dolegliwości i poprawia komfort poruszania się. Pacjenci, którzy mieli styczność z wkładkami Formthotics korzystają z nich na co dzień, czy to w butach codziennych, czy też wizytowych lub sportowych. Podsumujmy zatem dlaczego warto używać wkładek Formthotics każdego dnia, a nie tylko w trakcie leczenia:

  • zapewniają optymalny rozkład nacisków stóp na podłoże
  • doskonale podtrzymują wysklepienie stopy
  • świetnie „trzymają” stopy w butach chroniąc je przed przemieszczaniem się do wewnątrz, na zewnątrz, a także podczas gwałtownych skrętów
  • poprawiają prowadzenie stopy w osi ruchu
  • zmniejszają ryzyko odniesienia urazów, głównie stawu skokowego i kolanowego

Omawiane wkładki ortopedyczne mają jeszcze dodatkowe zalety. Przede wszystkim ułatwiają odbicie i lądowanie, a także stabilizują stopy podczas biegu, nawet przy szybkich startach i hamowaniach. Dzięki swojej elastycznej strukturze bardzo dobrze tłumią wstrząsy, dzięki czemu chronią przed urazami stawy skokowe i kolanowe, co korzystnie wpływa na stabilizację całego kręgosłupa. Są lekkie i komfortowe, dzięki czemu zapobiegają zmęczeniu kończyn dolnych. Poza tym są niezwykle łatwe w czyszczeniu – wystarczy umyć je pod ciepłą wodą i pozostawić do wyschnięcia. Jeżeli więc masz problemy ze stopami, to zacznij je rozwiązywać – proponujemy rozpocząć od zrobienia sobie indywidualnych wkładek ortopedycznych.